Full pody workout je tréning celého tela. Počas jedného tréningu vykonávame rôzne druhy cvikov na rôzne svalové skupiny. Tento tréning je skvelým riešením napríklad pre ľudí, ktorí nemajú čas trénovať každý deň – vďaka tomuto spôsobu cvičenia nezanedbáme žiadnu časť nášho tela a rozvoj svalového tkaniva bude taký efektívny ako počas deleného tréningu.
Tréning celého tela by sme mali absolvovať trikrát týždenne a medzi tréningami je nevyhnutná denná pauza na regeneráciu svalov. Mnohé z cvikov, ktorým by sme pri zostavovaní tréningového plánu pre celé telo mali venovať osobitnú pozornosť, sú komplexné cviky, ktoré zapájajú viacero svalových skupín súčasne.
Keď začíname s tréningom, hneď na začiatku by sme mali precvičiť najväčšie svalové partie, teda chrbát, nohy a nakoniec menšie partie, teda triceps, biceps, brucho. Mali by sme si napísať aspoň dva tréningové plány pre celé telo a vykonávať ich striedavo.
Cvičenie na ramená
Ramená sú veľmi špecifickou časťou svalov. Ak chceme, aby boli dobre vyvinuté, mali by sme túto časť usilovne trénovať. Dá sa tu však ľahko pretrénovať a nie je ťažké sa zraniť, preto sa oplatí pristupovať k plánovaniu tréningu ramien rozumne.
Ramená sú časťou svalu, ktorá sa zapája do mnohých cvikov, o ktorých veľa ľudí ani netuší. Tréning ramien sa oplatí skombinovať napríklad s tréningom chrbta alebo hrudníka. Najlepším riešením je robiť cviky na ramená až ako druhé, aby mali dostatok času na prípravu na tréning. Je veľa cvikov, ktoré môžeme robiť počas tréningu ramien.
Jedným z nich je nepochybne tlačenie činiek nad hlavu alebo bočné zdvíhanie rúk s činkami. Ďalšie cvičenia zahŕňajúce túto konkrétnu partiu sú zdvíhanie činky alebo činiek na bradu v stoji, ako aj takzvané „arnoldki“. Pri tréningu ramien je najdôležitejšia správna technika – jej nedostatok môže skončiť zle.
Cvičenie na chrbát
Široký svalnatý chrbát je niečo, o čo sa mnohí športovci, ktorí pravidelne chodia do posilňovne, snažia. Tréning chrbta má však oveľa viac výhod, na ktoré by sme si mali dávať pozor. Vďaka pravidelnému tréningu chrbta sa nám zlepší držanie tela, prestaneme sa hrbiť.
Cvičenie chrbta nám tiež pomôže vyhnúť sa bolestiam, na ktoré sa sťažujú mnohí ľudia, najmä tí, ktorí sedia alebo ťažko fyzicky pracujú. Ako pri každej inej hre, najdôležitejšia je technika. Zraniť sa pri zle vykonanom tréningu chrbta je ľahké – to isté platí napríklad pri drepoch alebo mŕtvom ťahu. Jedným z najobľúbenejších a najúčinnejších cvikov na chrbtové svaly sú príťahy.
Tento cvik spevňuje nielen celý chrbát, ale spevňuje aj ruky. Ďalším obľúbeným cvikom je už spomínaný mŕtvy ťah. Tento cvik je náročný na technicky správne prevedenie, no napriek tomu sa oplatí zaradiť ho do tréningového plánu.