Št. sep 19th, 2024

Dobrý nápad, ako začať so zdravou výživou, je upratať si kuchynské skrinky a chladničku. Tiež stojí za to zhromaždiť na jednom mieste produkty, ktoré zvyčajne jeme počas dňa.

Za akým účelom vykonávame takéto činnosti? V prvom rade si uvedomiť, čo skutočne jeme a ako to ovplyvňuje fungovanie nášho tela. Priznajme si to, správna výživa si spravidla vyžaduje reflexiu a čas. Je pre nás jednoduchšie dať si cez prestávku hamburger alebo kebab, ako si doma pripraviť starostlivo zostavené a vyvážené jedlo. Toto jedlo, ktoré pripravujeme, však obsahuje zdravé a dobré produkty a hamburger je typické „nezdravé“ jedlo, ktoré neprispieva k správnemu fungovaniu tela. Aby sme mohli dobre fungovať, byť aktívni a spokojní so životom, musíme sa správne stravovať.

Po upratovaní kuchyne a vyhodení spracovaných produktov môžete konečne začať kupovať tie najmenej spracované, zdravé a overené produkty.

Ako sa dobre najesť

Jesť by sme si mali užívať. To samozrejme neznamená, že by sme sa mali stravovať striedmo a nemyslieť na to, čo máme na tanieri. Existujú základné pravidlá zdravého stravovania, ktoré by mal dodržiavať každý z nás.

V prvom rade by sme mali jesť rôzne jedlá, aspoň päťkrát denne. Zároveň nezabudnite, že porcie by mali byť malé a rozmanité. Nemôžete úplne obmedziť jedlo, to znamená hladovať. Pre naše telo to určite nebude prospešné. Ak porcie zmenšíme, efekt bude oveľa lepší. V opačnom prípade telo začne potraviny šetriť a ukladať ich ako tuk. Dospelý človek by mal jesť menej jednoduchých cukrov a tukov a viac zeleniny, ovocia a škrobových potravín v prirodzenej forme.

Vyprážané výrobky je dôležité nahradiť varenými a vyhnúť sa nadmernému množstvu soli. Odložiť treba aj sladkosti a sladené nápoje. To, čo jeme, je rovnako dôležité ako to, čo jeme. Pravidelnosť, bohaté raňajky a večere pár hodín pred spaním by mali byť neodškriepiteľným pravidlom.

Dôsledky nesprávnej výživy

Zdá sa nám, že aj keď naša každodenná strava nie je správne vyvážená, jej efektom môže byť len nie príliš štíhla postava. Toto je omyl. Nesprávna strava môže spôsobiť mnohé vážne ochorenia, ktorých liečba je dlhodobá a často neúčinná.

Medzi choroby spôsobené nesprávnou stravou patria: diabetes mellitus, ochorenie žlčových kameňov, arteriálna hypertenzia, ateroskleróza a osteoporóza. Veľmi vážnym problémom je aj obezita, ktorá postihuje asi štyridsať percent populácie. Najzávažnejšími chorobami spôsobenými nesprávnym stravovaním sú anorexia a bulímia. Anorexia je psychiatrické ochorenie, ktoré spočíva v chorobnom hladovaní. Najčastejšie postihuje mladé dievčatá a ženy, ktoré si vo svojich predstavách vytvárajú nesprávny obraz o sebe, či skôr nesprávny obraz vlastného tela.

Rovnako nebezpečnou chorobou spojenou s nesprávnym stravovaním je bulímia. Je založená na chorobnom, manickom príjme veľkého množstva jedla. Keď sa objavia výčitky svedomia, chorý sa túži za každú cenu zbaviť jedla, napríklad vyvolaním zvracania.

Od jan