Každý tréning môže byť efektívny, ak sa naň dobre pripravíte. Nejde len o rozcvičku či tréningový plán, ale aj o správnu suplementáciu. Pred tréningom skontrolujte, čo vaše telo potrebuje.
Bielkoviny – živiny
Bielkoviny sú základným stavebným kameňom svalov, preto ak vám ide predovšetkým o budovanie čistej svalovej hmoty, nezabudnite si pred tréningom vziať výživový doplnok s obsahom bielkovín s vysokou nutričnou hodnotou, ako je srvátka.
Sacharidy – dávka energie
Ak trénujete intenzívne, môžete si byť istí, že vaše telo spáli veľké množstvo kalórií. Aby ste mu dodali správnu dávku energie potrebnej na cvičenie, konzumujte sacharidy vo forme správne zloženého suplementu.
Ďalšie užitočné zložky
Bielkoviny a sacharidy nestačia. Aby bol tréning plne efektívny, môžete použiť napríklad beta-alanín a taurín, ktoré zlepšujú vytrvalosť a koncentráciu. Je tiež dobré užívať posilňovače oxidu dusnatého.
Ktoré srvátkové proteíny by ste si mali vybrať?
Srvátkové proteíny sú vysoko oceňované ako odborníkmi v oblasti suplementácie športu, tak aj samotnými kulturistami. Je predovšetkým cenným zdrojom rozvetvených aminokyselín BCAA, látok s anabolickými účinkami, ktoré sa podieľajú na tvorbe nových svalových buniek. Srvátkové bielkoviny sa získavajú niekoľkými spôsobmi, a preto môžeme rozlíšiť niekoľko druhov bielkovín nachádzajúcich sa v živinách.
Doba absorpcie bielkovín
Rôzne typy bielkovín sa líšia v tom, ako dlho sú telom absorbované. Srvátkové proteínové izoláty sa vstrebávajú najrýchlejšie – do krvného obehu sa dostávajú len pár minút po konzumácii. O niečo neskôr, pretože po niekoľkých minútach od konzumácie sa srvátkové proteínové koncentráty absorbujú. Iný typ srvátkového proteínu – koncentrát sa vstrebáva do krvného obehu 2-3 hodiny po konzumácii.
Pre zabezpečenie maximálneho trvania účinku a účinnosti suplementácie je najlepšie zvoliť si doplnok, ktorý bude obsahovať všetky tri druhy srvátkových bielkovín.
Proteínové prípravky na noc
Pre dosiahnutie optimálnych tréningových výsledkov treba pamätať na suplementáciu nielen pred a bezprostredne po cvičení. Pre rozvoj svalov sú rovnako dôležité procesy, ktoré prebiehajú v tele pri nočnom odpočinku. Aké živiny a doplnky sú vhodné na noc?
Nočné procesy v tele
Počas odpočinku po intenzívnom tréningu sa svaly v prvom rade regenerujú a obnovujú výsledné mikropoškodenia. Katabolické reakcie sú pre tento proces obzvlášť škodlivé, pretože vedú k rozpadu svalových buniek, čo bráni rozvoju svalovej hmoty.
Ako zabezpečiť správnu regeneráciu organizmu?
Na ochranu tela pred katabolizmom a na to, aby sa v noci úplne zotavilo, by ste mali jesť proteínové doplnky. Dobre v tomto prípade fungujú bielkoviny s dlhou dobou vstrebávania, ktoré budú pôsobiť na telo počas celej noci. Príkladom takéhoto proteínu je kazeinát vápenatý alebo micelárny kazeín – proteíny s vysokou biologickou hodnotou.