Št. sep 19th, 2024

Minerály potrebné pre telo sa vylučujú potom a močom. U športovcov to môže viesť k zhoršeniu fyzickej výkonnosti a oslabeniu svalového systému v rýchlych intervaloch. Preto je potrebné ich systematicky dopĺňať.

Mimoriadne cennými makroživinami sú draslík a sodík, ktoré sú zodpovedné za správnu acidobázickú rovnováhu, teda ich rýchly úbytok spôsobuje ešte rýchlejšiu únavu športovcov a prekyslenie svalov. Tieto straty sa dajú pri tréningu pokryť pitím športových nápojov. Železo je dôležitý minerál. Jeho nedostatok znižuje výkonnosť organizmu. Vidno to najmä pri vytrvalostných podujatiach, ako je cyklistika.

Suplementácia železa zlepšuje výkonnosť športovcov a je účinná aj u žien, ktoré sa venujú vysokovýkonným športom a u športovcov, ktorí používajú nízkoenergetickú diétu. Siloví športovci by si mali pamätať na zinok. Ovplyvňuje správne fungovanie hormónov, ktoré zvyšujú svalovú hmotu.

Úloha minerálov vo vyváženej strave

Vyvážená strava vyžaduje dokonalú rovnováhu sacharidov, bielkovín, tukov a vitamínov. Netreba zabúdať ani na minerály, najmä v prípade športovcov. V roku 1991 počas konferencie v Lausanne mnohí výskumníci zdokumentovali priaznivé účinky suplementácie minerálov na zvýšenú fyzickú námahu.

Športovci nesmú zabúdať na vhodný súbor mikro a makro prvkov v strave. To platí najmä pre zložky ako vápnik a horčík, sodík, draslík a železo. Vápnik sa bežne považuje za stavebný kameň kostí. U športovcov sa dbá najmä na jeho úlohu pri správnom fungovaní srdca, zrážanlivosti krvi a vedení nervových vzruchov. Športovci, vystavení zraneniam, zabezpečujú, aby telo dostávalo správne množstvo vápnika. To zaručuje pevné a zdravé kosti.

Vápnik sa vstrebáva konzumáciou mliečnych výrobkov a v posledných rokoch čoraz častejšie aj suplementmi. Odporúča sa pre hráčov, ktorí sú na vysokoproteínovej diéte. Túto diétu používajú kulturisti a hoci je správna a žiaduca, môže viesť k rýchlejšiemu úbytku vápnika ako zvyčajne. Preto ho treba dopĺňať suplementom vápnika.

Voda alebo športové nápoje

Intenzívny tréning spôsobuje značné straty vody z tela. Keďže môžete byť dehydrovaní, pravidelná náhrada tekutín je nevyhnutná. Piť by ste mali pred, počas a po tréningu – extrémne pomaly a po malých dúškoch. Keďže telo športovcov je veľmi odolné, nie vždy si všimnú prvé príznaky dehydratácie.

Najlepšie je tomu jednoducho zabrániť. Pri potení sa z tela vylučuje nielen čistá voda, ale aj potrebné minerály, ktoré obsahuje. Iba pľúca sa zbavia čistej vody. Zvyšné mikroživiny by sa mali rýchlo doplniť. Z tohto dôvodu sú medzi športovcami obľúbené izotonické nápoje, ktoré obsahujú okrem vody aj primerané množstvo minerálov a elektrolytov. Umožňujú unavenému telu rýchly návrat do rovnováhy.

Zabudnime na pitie sýtených nápojov počas tréningu. Oxid uhličitý v nich obsiahnutý potláča pocit smädu a zvyšuje množstvo vylúčeného moču. To môže viesť k dehydratácii. Na druhej strane, po intenzívnom tréningu možno sýtené nápoje piť v malom množstve, pretože pomáhajú odstraňovať nežiaduce látky vznikajúce pri fyzickej námahe.

Od jan