Pi. máj 17th, 2024

Chrbtové svaly mnohí považujú za najdôležitejší tím v celom našom tele. Sú zodpovedné za správne držanie tela a majú vplyv na odľahčenie chrbtice, ako aj posilnenie všetkých ostatných svalových partií.

Okrem toho treba pamätať na to, že za správny estetický efekt úsilia v telocvični sú zodpovedné dobre vyvinuté chrbtové svaly. Inými slovami, dobre vyvinutý hrudník, biceps alebo dokonca svaly nôh nebudú vyzerať rovnako pôsobivo bez dobre vyvinutých chrbtových svalov. Zároveň si treba uvedomiť, že chrbát ako svalová partia je najväčšia časť nášho tela na povrchu.

Preto budú účinky cvikov na chrbát tiež najväčším efektom. Na chrbte sú dva najdôležitejšie svaly. Sú to široký chrbtový sval (latissimus dorsi) a trapézový sval. Obe nám efektívne vertikalizujú postavu a podopierajú chrbticu v správnej polohe. Sú tiež zdrojom sily a správneho tvaru celého tela.

Intervaly

Intervalové cvičenia nie sú nič iné ako zmena intenzity cvičení počas ich vykonávania. Inými slovami, krátke obdobia intenzívneho úsilia sa miešajú s dlhšími obdobiami úsilia s nižšou intenzitou. Obdobia, v ktorých bolo vykonané jedno cvičenie, sa počítajú ako jeden interval.

Môže trvať od 20 do 40 minút. Každý intervalový tréning má štyri časti, z ktorých každá je mimoriadne dôležitá. Najprv rozcvička, správny intervalový tréning s určitým počtom intervalov 5 až 10, natiahnutie svalov a upokojenie tela. Je potrebné pripomenúť, že pojem intervalový tréning nie je priradený k jednému druhu cvičenia.

Týmto spôsobom teda môžete cvičiť silu aj kardio. Intervaly môžete využiť na behanie, kliky alebo skákanie cez švihadlo. Ľudia, ktorí takto začínajú cvičiť, by mali pamätať na to, aby spočiatku nepreťažovali telo a prvé cviky vykonávali v kratších intervaloch a spôsobom, ktorý im bude najviac vyhovovať.

Tréningový plán

Tréning v posilňovni je veľmi individuálna záležitosť. Ako a čo by sme mali cvičiť, závisí od našich vlastných potrieb a možností. Zároveň je potrebné mať na pamäti, že dosiahnutie zamýšľaného cieľa kladie určité požiadavky na typ cvičení a ich stupeň zaťaženia.

Napriek tomu stojí za to zamerať svoju pozornosť na vytvorenie vhodného cvičebného plánu, ktorý zefektívni vaše úsilie v posilňovni a pomôže vám rýchlo dosiahnuť váš cieľ. Pri vytváraní tréningového plánu je potrebné pamätať na niekoľko základných prvkov. Prvým je samozrejme výber druhu cvičenia, ich intenzity a dĺžky tréningovej jednotky a jej frekvencie počas týždňa.

Ku každému dennému tréningovému plánu je potrebné pridať aj pár minút navyše na zahriatie a potrebné natiahnutie svalov po cvikoch. Výber typu cvikov, miera zaťažovania konkrétnych svalových partií alebo celého tela závisí od toho, čo chceme cvikmi dosiahnuť.

Od jan